Nová sezóna ve znamení mladého divadla

Vstoupili jsme do 18. divadelní sezóny s úmyslem podpořit mladé divadlo. A to jak produkcí inscenací mladých tvůrců, tak divadelních představení pro mladé – i ty nejmenší.

Maryša vás obslouží v nuselské kavárně

DAMÚZA podporuje mladé a talentované studenty DAMU produkcí vybraných ročníkových inscenací, ale každým rokem také formou inscenační výzvy. Přihlásit se do ní může každý se zajímavým nápadem. Letos se vítězným projektem stala site-specific inscenace Maryša LIVE!, která bude mít premiéru 5. 10. v nuselském podniku Ňáký Kafé. Zvláštností představení je využití všech prostorů kavárny, včetně podávání notoricky známé „kávy od Žida“. Ale specialitou projektu je také složení hereckého týmu. Je namíchán ze studentů DAMU a profesionálních herců.

Vanda Hybnerová se rozhodla přijmout roli Lízalky kvůli podpoře mladého divadla: „Podobných projektů se moc ráda zúčastním – když to moje časové možnosti dovolí. Setkání s mladými divadelníky je pro mě vždycky vítaná a příjemná změna!“ Jejího manžela, Lízala, si v Maryše LIVE! zahraje Hynek Chmelař a trojici profesionálních herců coby Vávra uzavírá člen souboru Švandova divadla, pedagog Tomáš Petřík. V roli Maryši se představí studentka herectví Katedry alternativního a loutkového divadla Andrea Berecková, dále vystoupí její spolužáci Denis Šafařík jako Francek a Dominik Migač v roli Hospodského. Režisérem inscenace, autorem námětu i zkrácené adaptace je Štěpán Gajdoš, absolvent herectví na brněnské konzervatoři a současný student režie KALD DAMU.

Premiéra pro batolata bude na festivalu v plenkách

KUK! – tak se jmenuje mezinárodní divadelní festival pro děti od 10 měsíců do 3 let. Je vůbec první podobnou akcí v České republice. Druhý ročník DAMÚZA pořádá od 1. do 4. prosince 2017 v holešovickém Studiu Alta. Cílem projektu, jehož iniciátorkou je Daniela Fialová, je nabídnout rodinám s malými dětmi smysluplný program s vysokou uměleckou úrovní, nekomerční alternativu kvalitní dětské zábavy i inspirativní divadelní přehlídku.

DAMÚZA má na repertoáru zatím jedinou inscenaci pro nejmenší – Batosnění, které loni získalo diváckou cenu Vojty Šálka na festivalu Dítě v Dlouhé. Na program festivalu KUK! proto přibude premiéra nového představení pro batolata, kterou připravuje dvojice herců Pavol Smolárik a Richard Fiala. Hudební stránku inscenace vytváří kapelník skupiny Hm… Marek Doubrava, výtvarnou složku má na starost sochař, malíř a ilustrátor František Antonín Skála.

Malou předehrou k prosincovému festivalu KUK! je dvojice přidružených akcí pro batolata: CirKUK, který se koná 18. a 19. září v Centru nového cirkusu – Cirqueonu, zatímco na KUKhernu můžete přijít 11. a 12. listopadu do KC Zahrada. Více informací najdete na www.kukfestival.cz.

Loutkáři vzdají poctu českému atletovi

I ve své 18. sezóně bude DAMÚZA pokračovat ve spolupráci s absolventy DAMU podporou vzniku jejich nových inscenací. V létě příštího roku uplyne 70 let od chvíle, kdy získal své první olympijské zlato Emil Zátopek. Životní příběh tohoto kopřivnického rodáka, který celkem vytvořil osmnáct světových rekordů, je předlohou divadelní inscenace, jejíž premiéru plánujeme na jaro 2018. Tvůrčí tým, který se z větší části představil už v pohádce Z tajného deníku Smolíčka P., opět povede umělecký šéf a režisér hradeckého Divadla Drak Jakub Vašíček. Společně s herci Johanou Vavřínovou, Milanem Hajnem a Dominikem Linkou a scénografkou Terezou Vašíčkovou vytvoří představení s loutkami, jehož hlavním tématem bude – jak jinak – běh.

Loutky hledají své patrony

Pro všechny své fanoušky a podporovatele připravila DAMÚZA netradiční nabídku. Mohou se stát patrony některé z loutek, které hrají v jedné z více než dvaceti pohádek. Odměnou za finanční podporu 500 Kč ročně získá patron či patronka fotografie z míst, kam se loutka v rámci zájezdového uvádění představení podívá. Získané prostředky poplynou na vznik nových studentských inscenací. Své patrony hledá nejen Medvědí princ, který loni navštívil například Brusel, ale také Jeníček a Mařenka z Perníkové chaloupky, Krab z pohádky Momotaró nebo udatný princ Bajaja. Podrobnosti najdete v tomto článku.

Maryša LIVE Festival KUK