BATOSNĚNÍ - inscenace pro děti již od 10 měsíců!

Premiéra 31.srpna 2014 od 10.00 a 14.00 na festivalu VyšeHrátky.

Batosnění je pohádková ukolébavka pro děti od 10 měsíců do 3 let. Jedná se o vůbec první inscenaci zaměřenou na tuto věkovou kategorii vytvořenou v České republice! Inspirací pro její vznik se stala kniha Petry Kubáčkové O andělovi, noční můře, statečném medvídkovi, hodném slonovi, opici a divoké huse. „Toto představení, lehoučké jako pírko, navazuje na evropský trend tvorby pro děti od nula do tří let nazývaný Theatre for very young (tzv. divadlo pro nejmladší). V současnosti se tomuto trendu v zahraničí programově věnuje mnoho divadel, tvůrců a tvůrkyň a my jej teď přinášíme i do České republiky. Představení nabízí dětem první kontakt s divadlem - je interaktivní, respektuje jeho potřeby a citlivě ho uvádí do světa zvuků, hlasů, pohybů, dotyků, loutek,“ uvádí Monika Kováčová, režisérka inscenace.

Monika Kováčová má s tímto typem tvorby zkušenosti ze slovenského Bábkového divadla na Rázcestí v Banské Bystrici, kde již tři obdobné inscenace režírovala v rámci projektu Batolárium. V současné době režisérka studuje na pražské DAMU a inscenacím pro nejmenší se věnuje i ve své magisterské práci.

„Divadelní tvorba pro batolata je v České republice zatím v plenkách. V roce 2014 měla v Naivním divadle Liberec premiéru úspěšná inscenace O beránkovi, který spadl z nebe, určená divákům od 2 let. Batosnění jde však s diváckou hranicí ještě níž. Už od 10 měsíců si totiž miminka začínají pamatovat věci kolem sebe a svět, který bezprostředně nevidí, pro ně už začíná existovat. Tvorbě pro děti se věnujeme zejména v rámci festivalu VyšeHrátky a každoročně řešíme nedostatek programu pro ty úplně nejmenší diváky. Letos se konečně dočkají. Kromě Batosnění, které vzniklo přímo v naší produkci, dovezeme i jeden ze starších projektů Moniky Kováčové Batolárium.“ říká Barbora Kalinová, ředitelka Studia DAMÚZA.

Batosnění vzniklo ve spolupráci s Divadelní akademií múzických umění v Praze, kde studují i herci Lucie Valenová a Dan Kranich, kteří Batosněním diváčky a jejich rodiče provází. Děj příběhu je jednoduchý: dva hrdinové Pom a Luli. Kuk! A jsou na světě. Ťap, ťap, ťap…putují postelovou krajinou-nekrajinou a potkávají Béé, Haf, Trututú, BAF!, Brum. Cesta je dlouhá, víčka jsou těžká. Pšt! a dobrou noc.

Studio DAMÚZA - Batosnění Studio DAMÚZA - Batosnění Studio DAMÚZA - Batosnění Studio DAMÚZA - Batosnění Studio DAMÚZA - Batosnění