I CERTAINLY EXIST

Spot the difference

Přípravy taneční inscenace I CERTAINLY EXIST/Spot the difference vrcholí. Světová premiéra se uskuteční 25. a 26. listopadu 2015 v prostoru Papírny Plzeň (Zahradní 173/2, 326 00 Plzeň) v 19.00.

Inscenace navazuje na předchozí úspěšnou spolupráci Markéty Vacovské a Studia DAMÚZA na projektu One Step Before the Fall, které objelo Evropu a získalo několik ocenění (Nejlepší taneční počin roku 2013, nominace na Cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon, Herald Angel Award, nominace na Total Theatre Award, atd.).

Autorská tanečně – hudební inscenace Markéty Vacovské a Alexandry Macháčové s názvem I CERTAINLY EXIST/Spot The Difference se věnuje tématu vlastní identity jedince na příběhu dvou jednovaječných dvojčat. „Někdy si přejete být s někým dohromady a říkat my, někdy Vás to irituje a přejete si vystupovat pouze sami za sebe. Nejlepší předlohou pro přemítání o takových pocitech se nám staly Vlasta s Jitkou, identická dvojčata. Použitím herního termínu "Spot The Difference - Hledej rozdíly" nabízíme prostor pro hledání rozdílů i podobností a klademe si otázku – co znamená celoživotní soužití s druhou bytostí,“ doplňuje režisérka představení Alexandra Macháčová.

Kromě taneční složky, je velmi významnou součástí inscenace také živé vystoupení známého slovenského kytaristy a skladatele Davida Kollara, světové špičky mezi progresivně rockovými i ambientními muzikanty a italského trumpetisty Paola Raineriho, který kombinuje skandinávské nu-jazzové vlivy s psychedelickým rockem a experimentálními improvizacenemi.

"Kdybych chtěla skrze tanec dojít k extázi, určitě bych si k tomu pustila Davidovu hudbu. Svým pojetím hudby dokáže vytvářet široké emoční plochy, různé atmosféry, nekonečné beaty, zvuky, ruchy, které se vymykají veškerým hudebním cliché,“ vysvětluje svůj vztah k Davidově hudbě Markéta Vacovská.

Ačkoliv nejde o tradiční pojetí site-specific projektu, vychází scéna Petry Vlachynské a lightdesign Martina Špetlíka požadavkům Markétiny choreografie - zdůraznění hravosti a jedinečnosti prostoru skrze tělo a zasazení performera do prostoru bez užití klasických divadelních principů.

"S Markétou jsme spolupracovaly na několika projektech a co jsem mohla vypozorovat je, že Markéta nezná fyzický limit. To, jakým způsobem fyzicky "mluví" na jevišti je pro mě jako realita přepasírovaná přes jiný časoprostor. Je to přesné, sdělné a opravdové, procezené extází i katarzí," popisuje scénografka Petra Vlachynská.

Inscenace je také doplněna o projekce. Na přípravách se aktivně podílejí studenti Západočeské univerzity v Plzni, konkrétně Nela Matoušková a Jakub Lampír z oboru Intermédia na Fakultě Designu a Umění Ladislava Sutnara.

*Premiéra představení: I CERTAINLY EXIST/Spot The Difference - 25. 11. 2015 a 26.11.2015, 19.00, Papírna Plzeň *

Projekt vznikl s laskavou podporou: Hlavního města Praha a MKČR
choreografie, tanec: Markéta Vacovská
režie: Alexandra Macháčová
scénografie: Petra Vlachynská
light design: Martin Špetlík
dramaturgie: Jan Horák
kytara: David Kollar
trumpeta: Paolo Raineri
Fotografie v tiskovém rozlišení: DAMUZA-i-certainly-exist.zip
Specifikace představení k tisku: DAMUZA-i-certainly-exist.pdf
Studio DAMÚZA - I certainly exist Studio DAMÚZA - I certainly exist Studio DAMÚZA - I certainly exist Studio DAMÚZA - I certainly exist Studio DAMÚZA - I certainly exist Studio DAMÚZA - I certainly exist